Něco z historie, příhody, zážitky

Geniální nápady.

Geniální nápady.02.05.2011 


                                        Geniální nápady.

    Ne vždy, ne všude a ne za všech okolností je dobré uskutečnit myšlenku, která se jeví jako myšlenka, která nemá chybu, ba je to geniální myšlenka, geniální nápad, jediné možné originální řešení. A právě zde a v tuto chvíli chci připomenout několik případů, kde to nefungovalo. Uvedu příklad. Dostanete chuť na krajíc dobrého domácího chleba, a aby neškrábal v krku, krajíc namažete máslem. A ejhle, co se z toho vyvrbí. Protože zákon schválnosti funguje i u geniálního nápadu, chleba již namazaný z ničeho nic vypadne z ruky a spadne na zem, většinou tou namazanou stranou na zem. Čili geniální nápad vylepšit si pochutnání na krajíci chleba tím, že ho namažete, se jeví jako nápad, který má své mouchy, tedy nápad nedokonalý.Nebo jiný nápad. Vezmu rovnou hůl, strčím ji do vody a zvědavě zírám, co to s holí udělalo. Vypadá jako zlomená. Také nápad, který je nedokonalý. Nebo příklad s tou motykou, která spustí, když čertisko dopustí. Ze zvědavosti dostanu opět geniální nápad. Zavolám čertiska, ten přikluše, zablekotá abrakadabraka, motyka spustí, trefí sousedku a je malér. Tedy originální myšlenka, která se jeví jako nápad, který nemá chybu, nemusí vždy fungovat.

   A nyní vážně. V šedesátém roce minulého století na měsíc září připravovalo čs letectvo velký letecký den na Ruzyni. Naše pětičlenná skupina na letounech Mig-15bis také v rámci leteckého dne usilovně nacvičovala na své vystoupení. Při předváděcí akci pro zahraniční vojenskou delegaci jsme dostali originální nápad. Závěrečný průlet a následný odlet z prostoru se nám zdál u naší skupiny málo efektní, musíme ho provést jinak. Osvítila nás genialita, na závěr přeskupíme skupinu do pětičlenného hádku, uděláme nízký průlet do stoupání a vějířovitý rozchod do třetí zatáčky na přistání. Vše nemělo chybu. Po předvedení skupinové akrobatické sestavy jsme se v posledním manévru přeskupili do hádku a klesavou zatáčkou  dotáčeli na průlet nad dráhou. Ouvej, ouvej. Vedoucí skupiny si v poslední chvíli uvědomil, že nemůže volit výšku průletu jen podle sebe, ale nesmí zapomenout na další členy skupiny, kteří drží skupinu za ním v hádku s přenížením. Poslední, pátý člen skupiny prolétl nad prahem dráhy tak nízko, že rozvlnil vysokou trávu. Také originální nápad.

   Hned za týden naše skupina byla pověřena předvést svoji akrobatickou sestavu při příležitosti slavnostního vyřazení nových pilotů cizího státu. Přelet na určené letiště jsme provedli den předem, ale pouze ve čtyřech. Pátý člen naší skupiny zůstal s horečkou doma. Během přeletu, po navázání radiokontaktu s letištěm přistání,  po povolení průletu s následujícím přemetem, rozchodem ve svíčce a zařazením do okruhu ve čtyřčlenném boxu, kamarád, kolega ve skupině prohlásil potichu: „V boxu, sedneme v boxu, pamatuj na výšku“. Ten nápad zase neměl chybu, aspoň v tu chvíli. Přiblížení na přistání, dosednutí, nemělo to chybu, box jako namalovaný i po dosednutí. Ve výběhu držíme stále formaci. Vedoucímu se kouří od pneumatik, začíná vzrůšo. Brzdíme na doraz, svlékáme jednu pneumatiku za druhou, držíme pozice na dráze. Stojíme, na konci dráhy, vypínáme motory v podstatě bosí a čekáme. No nazdar. Zdar. Přijíždí kamarádi technici a řídící létání, který nám to řídil i před týdnem. „Tak chlapi, kromě lítání ve vysoké trávě a vyzouvání pneumatik, umíte ještě něco jiného?“ Co dodat? Opět jeden geniální nápad, který se jevil jako originální nápad bez chyby, ale ten konec! Kluci technici do rána dali vše do pořádku. Díky moc! Slavnostní ceremoniál vyřazení nových pilotů proběhl podle programu. Nemělo to chybu. Profesionálové názorně předvedli elévům pilotního řemesla jak to vypadá, když se to umí, v den vyřazení totiž vše proběhlo tak, jak bylo naplánováno, s profesionální přesností. Potlesk pro piloty akrobaty, stejné ovace i pro technický sestav. Tak to má být.                                                  

                                                                                                             Vl. Barabáš

Partner stránek RECALL s.r.o. Hlídač osobních věcí Příslušenství pro smartphony Pivovar Horní Chrášťany
E-target