Něco z historie, příhody, zážitky

K létání vlastně náhodou

K létání vlastně náhodou22.12.2010 

.


        Jak jsem už napsal, jsem jedním z mnoha z naší generace, kteří jako kluci obdivovali letadla a piloty, kteří na nich létali. Jsem jedním z těch, kterým se i s mnoha náhodami podařilo dostat se k létání a u toho zůstat až do penze... 
        V našich letech to nebylo tak úplně něco výjimečného a složitého přihlásit se tehdy do Svazarmu někde na letišti a začít létat. Pocházím z Drahotuš, které jsou dnes součástí Hranic na Moravě a letiště bylo za humny. Od útlých let jsme trávili část svých klukovských aktivit na letišti. Měli jsme tam své idoly piloty a nádherné Krajánky, Bejbinu, Glajtry, Kmotra, Jeřába, Luňáka, Šohaje  všeho druhu, Pionýry a taky naviják Herkules a Erenu a o Pajprovi, Junákovi a Stočtyrce ani nemluvě. A pánové Ratiborský, Skrejval, Ditrich, Jára, Aleš a Honza Kratochvílové, Stáhalík, Janíček a mnoho dalších pilotů byli pro nás mistři vzduchu a povětří. Zažili jsme mnoho vzrušujících zážitků od balancování na Glajtru, pojezdu, nízkých skoků, vyšších skoků, přeseknutých lan na navijáku při nepodařených startech větroňů až po menší a větší pády a nehody. Před našima očima rozbitého šedého Krajánka, nepodařené přistání v terénu s pětadvacítkou Šohajem, loopingů všech typů i těch, které to nesměly. Motali jsme se na letišti a nikdo nás nevyháněl, nějak si na nás zvykli. Pak jednou byl letecký den, bylo mi asi dvanáct, doma jsem vyžebral 15Kčs a zaplatil jsem si vyhlídkový let na motorové mašině.  A tak pan Šulc na Z-22 Junák mi ukázal, že ve vzduchu je to krásné a že mi není špatně a že bych někdy třeba mohl, ale trochu  jsem si nebyl jist. Pak přišly telecí léta dospívání, hrál jsem házenou, začal jsem dojíždět na  průmyslovku do Přerova, nebyl čas a letiště nějak ustoupilo do pozadí. To až začal můj brácha Zdenek, o dva roky starší, docházet na letiště na plachtařskou teorii, znovu jsem začal dění na letišti sledovat. Jeho první starty, pokroky, úspěšné i  neúspěšné  pokusy  v disciplinách na stříbrné C. Taky jeho tykání s některými našimi idoly, čímž stoupal v mých očích na jejich úroveň. Říkal jsem si, že bych na to neměl.
       Když mi bylo patnáct, a pro lítání jsem byl dospělým, přihlásil jsem se na plachtařskou teorii taky. Po zkouškách z teorie, která probíhala v zimě 1956 přišlo jaro a mělo se začít s plachtařským výcvikem. Ale brácha přišel domů s tím, že se začne s motorovým výcvikem branců a že zájemci budou jezdit do Prahy na ÚLZ na přijímací prohlídky. A že náčelník říkal, že můžu jet taky. Ať jedu, je to zadarmo. Uvažoval jsem. V Praze jsem ještě nebyl a hned tak bych se tam nedostal a tady je příležitost . Skoro všichni už měli nějaké letecké zkušenosti a všichni byli starší. Jel taky brácha a kluci z jeho party plachtařů.  Celkem  z kraje asi 40 lidí. Ani jsem nepromýšlel, kdyby náhodou, chtěl jsem vidět matičku Prahu, kluk z moravské vísky  se tam těžko dostane. S mými astmatickými průduškami, léčenými v mnoha ozdravovnách jsem těžko prošel na plachtařský výcvik v Olomoucké vojenské nemocnici, v Praze mi to nemůže projít.  Na  Úelzetu  jsem byl z toho dost vyplašený, ale přesto se mi to nezdálo být nějak složité. Psychologické testy, až na zaškrtávání červenomodrou tužkou diktovaných čísel taky docela šly. No a když jsem se dověděl, že jsem z těch mnoha jedním z šesti úspěšných, tak jsem tomu ani nevěřil a nedomýšlel jsem, co to znamená. Vždyť jsem ani nechtěl, a motorový výcvik bez plachtařského? To jsem ani nevěděl, že to jde. A branecký výcvik? To budu muset na vojnu a já a voják? Puberťák a flegmatik? Brácha prošel taky, bylo mu sedmnáct, na vojnu se cítil, a směřoval tam svoji budoucnost. Ono to nějak dopadne, mladí takové osudové věci moc neřeší.  Život šel dál.                                                                
                                                                                                                                                                                 V. Havner

Partner stránek RECALL s.r.o. Hlídač osobních věcí Příslušenství pro smartphony Pivovar Horní Chrášťany
E-target